Evde bakmaya uygun farklı çiçek çeşitleri ve bakımı

Evde bakmaya uygun farklı çiçek çeşitleri ve bakımı

16 Kasım 2022 0 Yazar: cicek

Evde bakmaya uygun olan fakat farklı çiçek çeşitleri arıyorsanız, lilyum, krizantem ve karanfil gibi çeşitler deneyebilirsiniz. Balkon, bahçe ya da ev içerisinde konumlanmaya uygun şekilde pek çok çiçek var. Sevgi ve bakım ile minik renkli bir bahçe artık hayal değil.

Lilyum

Lilyum, fazla bakım gerektirmeden büyüyecek çok yıllık bitkilerdir. Ancak, daha fazla çiçek üretmek için her beş yılda bir bölünmeleri gerekir. Bunu yaz sonunda lilyum çiçeğini toprağı kazarak ve çiçek soğanlarını bölerek yapabilirsiniz. Böldükten sonra, onları iki veya üç fandan oluşan kümeler halinde kesin. Bundan sonra, onları yaklaşık 15 cm yeşillik olacak şekilde kesin.

Petunya tohumu ne zaman ekilir ?

Cam güzeli

Cam güzeli, tüm yıl boyunca yetiştirilebilen çok yıllık bir çiçektir. Sağlıklı çiçek çiçeklerini destekleyen düzenli gübrelemeden yararlanırlar. Her iki haftada bir suda çözünür gübre kullanın veya büyüme mevsimi boyunca yavaş salınan bir gübre uygulayın. Cam güzeli genellikle haşere içermezken, kırmızı örümcek akarları ve yaprak bitleri zaman zaman ölmelerine veya büyümelerini engellemelerine neden olabilir. Bu sinir bozucu böcekleri uzak tutmak için aromatik otlar ekin.

Krizantemler

Çiçekli krizantem, daha küçük çiçeklerden oluşan bileşik bir kafadır. Her çiçek iki bölüme ayrılmıştır – taç yaprakları gibi görünen ışın çiçeği ve açık bir merkeze sahip disk çiçeği. Krizantem bitkilerinin yaprakları aromatiktir. Çiçekleri taze bir kokuya sahiptir.

Şefkat Çiçeği

Şefkat çiçeği, çeşitli çiçek türlerine sahip bir bitkidir. Bu çok yıllık bitkiler dayanıklı ve haşerelere karşı dayanıklıdır. Çiçekleri büyüktür ve maviden menekşeye tonlarında gelir. Bu bitkiler çok çeşitli toprak koşullarında yetişir, ancak bol miktarda nem sağlayan zengin toprakları tercih eder. Bu bitkileri güneşli bir yere birkaç santim arayla ekin ve toprağı nemli tutmak için malçlayın.

Adaçayı

Adaçayı, çeşitli iklimlerde yetişen çok yıllık bir bitkidir. Bazı çeşitler soğuk iklimlerde iyi yetişirken, diğerleri sıcak iklimlere toleranslıdır. Çiçekleri yenilebilir ve hem yaprakları hem de çiçekleri yemek pişirmede kullanılabilir. Yaprakları aromatiktir ve çay olarak kullanılabilir. Adaçayı bitkileri kuraklığa dayanıklıdır ve gölgede veya kuraklık koşullarında hastalanmazlar. Ayrıca hastalık ve zararlılara karşı dayanıklıdırlar.

Sarı Kantaron

Kantaron çiçeklerinin birkaç farklı türü vardır. Örneğin sarı çiçekler ruh halinizi yükseltmek için kullanılabilir. Çiçekli bitkiden en iyi şekilde yararlanmak için, bitkiyi kışın veya ilkbaharın başlarında budamanız gerekir. Bu, kompakt, yuvarlak bir form tutmasına yardımcı olacaktır.

tohumlu çiçek Yüksükotu nerede yetişir?

Karanfil

Karanfil, uzun bir geçmişi olan bir çiçek türüdür. Bu çiçeğin ilk kaydedilen sözü, yaklaşık 2000 yıl önce Yunan literatüründeydi. Efsaneye göre, tanrıça Diana bir çobana aşık olmuş ve çoban onun sevgisine karşılık vermeyi reddedince onun gözlerini kesmiş ve onu yere fırlatmış. Küllerinden karanfiller filizlendi ve Yunan törenleri için tercih edilen çiçek oldu. Karanfillerden İncil zamanlarında da bahsedildi. Onlar sevginin ve Meryem Ana’nın gözyaşlarının sembolüydü.

Parodia kaktüs

 

Parodia kaktüsü, uzun, çengelli dikenleri ve güzel sarı veya kırmızı çiçekleri olan küçük, küresel bir Güney Amerika kaktüsüdür. Resmi olarak adlandırılmış birçok çeşidi ve yerel formu vardır. Bu çeşitlerin çoğu çoğu botanikçi tarafından kabul görmez, ancak isimleri koleksiyoncular için değer taşır.

Kaplan çiçeği

Eşsiz ve renkli bir çiçek istiyorsanız Kaplan Çiçeği’ni göz önünde bulundurmalısınız. Bu kokulu, düşük büyüyen çok yıllık bitki sabahları açılır ve kapanır. Yaprakları sonbaharda ölür. Kümeyi üç yılda bir bölmek en iyisidir. Kümeyi böldükten sonra, onu yeni bir yere tekrar dikme zamanı. Kaplan çiçekleri kaplarda iyi büyür ve güneşli teraslarda harika görünür.

Kadıköy çiçekçi ile en kaliteli çiçekleri en uygun fiyatlara aynı gün teslim seçenekleri ile sevdiklerinize gönderebilir veya kendinize güzel bir hediye ısmarlayabilirsiniz.