Seo analizi neden çok önemli?

Seo analizi neden çok önemli?

5 Şubat 2022 0 Yazar: cicek

Web sitelerin performanslarını içerik ve teknik açıdan optimize etmek çok önemlidir. Böylece sizi istediğiniz sıralama hedeflerine ulaştırma konusunda rehberlik eder ve yönlendirir. Sorunları öğrenir ve kaynağına kolayca ulaşmanızı destekler.

Google gibi çok fazla kullanılan arama motorlarında web sitenizin yeterli kariyere sahip olmadığını öğrenmek oldukça üzücüdür. Ancak bu konuda bilgi sahibi olarak sitenizin gücünü ve kariyerini arttırabilir ve sıralamalarda var olmasını sağlayabilirsiniz. Kapsamlı bir SEO analiz ile birlikte karanlığı aydınlatmak mümkündür.

Büyük ihtimalle web sitenizde zaten çok iyi çalışan bazı şeyler vardır ve sizi daha iyi sıralamalardan alıkoyan sadece küçük ama ince ayrıntılardır. Sorunun ne olabileceğine dair belirsizlik içinde internette dolaşmak yerine, SEO analizinizin sonuçlarından ne yapacağınıza dair planlar oluşturabilirsiniz.

Web sitenizin SEO kontrolü sırasında, arama motoru optimizasyonunun (SEO) en alakalı üç alanına odaklanmalısınız;

 • Teknik optimizasyon
 • İçerik optimizasyonu (sayfa içi)
 • Backlink profilinin optimizasyonu (sayfa dışı)

Arama motoru optimizasyonu kontrol listesi:

 • Web sitesi kodu mümkün olduğunca basit ve erişilebilir olmalıdır
 • Web siteniz en son teknik standartları karşılamalıdır
 • Web sitesine erişilebilir ve tarayıcılar için hata sayfaları veya engelleri olmamalı, bu da optimum indekslemeye izin verdiğini belirtir
 • XML ve HTML site haritaları Google Arama Konsolunda saklanır
 • Gezinme ve dahili bağlantılar doğru ve sağlıklı bir şekilde yapılandırılmıştır
 • Web sitenizin içeriği eski değil, güncel olmalı. Eski içerikler varsa güncellenmeli
 • Web sitenizin metin içeriği benzersiz olmalı. Özgün olmayan içerikler sıralamaya girmenizi engeller.
 • Sitenin içeriği kullanıcı odaklıdır ve katma değer sunar
 • Sayfalar farklı anahtar kelimeler için optimize edilmiş olmalı. Birbirleri ile uyumsuz olmamalı.
 • Google SERP’leri için okunacak meta veriler mevcuttur ve sayfa içeriği için optimize edilmiştir
 • Sitenizin güçlü bir geri bağlantı profili oluşmuş olmalı.

Yapılan en büyük SEO hataları

Arama motoru optimizasyonu söz konusu olduğunda en büyük hata, bir sayfanın en iyi şekilde optimize edilebileceğine ve SEO çabalarının durabileceğini düşünmektir. Arama motoru optimizasyonu, algoritmanın sürekli olarak geliştirilmesi ve aynı zamanda rekabetin faaliyetleri nedeniyle gelecekte rekabetçi kalabilmek için her zaman ileriye doğru itilmesi gereken devam eden bir süreçtir. Bu nedenle birbirlerine iç link verilen yazılar yazılmalı. Siteye daima güncel konular girilmelidir. Sitenin her zaman aynı sıralarda yer alması için birkaç yazı ile büyük sonuçlar almak beklenmemelidir.

En önemli hususlar, web sitenizin teknik durumu, bağlantı web sitenize bağlanan alan adlarının ve sayfaların sayısıdır.

Mobil cihazlar için optimizasyon veya mobil yanıt verebilirlik konusu da birkaç yıldır arama motorları için önemli. Çünkü mobil cihazların artan kullanımının devam eden eğilimi, arama motorlarının kullanıcılarına bilgi sağlama şeklini değiştiriyor. Yalnızca doğru grafik gösterimi değil, aynı zamanda sayfa yükleme süresi de önemli bir rol oynuyor. Google’a göre, tüm kullanıcıların %96’sından fazlası akıllı telefonlarını alıyor ve bilgiye veya yanıtlara hızlı bir şekilde ihtiyaç duyduklarında arama motorunu kullanıyor. Bilgiyi sadece kullanıcıya sunmak değil, aynı zamanda erişilebilir kılmak için, arama yapanın atlamaması için sayfanız olabildiğince hızlı yüklenmelidir. Ayrıca bilgi doğru olmalı, okunurluğu en iyi şekilde ayarlanmış olmalıdır. Zamanla ilk sıralarda yer alan ve iyi optimize olan yazılar düşebilir. Bu istenilen yanıtların yazıda yer almamasından kaynaklanır.

Arama motorları, kullanıcılarına sorguları için en iyi sonuçları sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bu nedenle yanıtları kurallarına uygun olarak yazmak ve girmek gerekir.

Ancak, web siteniz bu sonuçları ancak kullanıcılar için önemli soruları yanıtlarsanız, sorunları çözerseniz ve içeriğiniz aracılığıyla gerçek katma değer yaratırsanız sağlayabilir. Bunda ne kadar başarılı olursanız, arama terimleri için iyi bir sıralama elde etme olasılığınız o kadar artar.

Önemli: Tam olarak aynı konu veya aynı arama terimleri için tasarlanmış birden çok sayfa oluşturmayın. Aynı arama terimi için birden çok sayfayı optimize etmek, anahtar kelime yamyamlığına yol açabilir. En kötü durumda, bu, isabetlerinizin arama sonuçlarında 5-10. sayfalarda birkaç kez görünebileceği anlamına gelir – ancak bu taktikle asla 1. sayfaya çıkamazsınız. Bu nedenle, belirli bir konu veya soru için optimize edilmiş belirli içerikler oluşturduğunuzdan emin olun.