Mimoza Çiçeği Nedir anlamı ve bakımı hakkında bilgiler

Mimoza Çiçeği Nedir anlamı ve bakımı hakkında bilgiler

14 Şubat 2021 Kapalı Yazar: cicek

Mimoza çiçeği, kışın çiçek açan sarı çiçekler üreten güzel bir ağaçtır . Akasya (bilimsel ad) ve gümüş akasya veya mavi akasya da dahil olmak üzere birçok isme sahiptir.

Mimoza Çiçeği hangi bölgede yetişir?

Mimoza çiçeği ne zaman çiçek açar?

Sembolik şiir ve diğer mesajlaşmalarda kullanılan en yaygın sarı çiçeklerden biri olan mimoza çiçeği tipik olarak güneşi temsil eder. Gizli aşkın doğasını sembolize etmek için kullanılabilir – kimse seni sevdiğimi bilmiyor! – veya artan hassasiyet veya güvenliği sembolize etmek için de kullanılabilir.

Mimoza çiçekleri genellikle duyu ve iyi duyarlılık temalarına bağlıdır. Kariyeriniz, aileniz ve hatta seyahatiniz açısından da hayatınızı “genişletmek” istediğinizi göstermek için kullanılabilirler.

Mimoza (Mimosa pudica) bitki adı geldiğinde, çoğu insan narin yapraklarını düşünür. Alternatif olarak, Utanç Verici Hassas Bitki olarak da adlandırılır. Nedeni yapraklarına dokunduğunuzda kapanırlar. Yapraklar yarım saate kadar bu katlanmış durumda kalır .. Sonra bitki tekrar açılır. Bu davranışla, kesinlikle eve getirebileceğiniz en ilginç ev bitkilerinden biridir.

Mimoza ne anlama geliyor?

Mimoza çiçeği kokar mı?

Mimoza için en iyi yer

İdeal olarak, sözde bir çiçek festivaliniz veya mimozanın ışığa dayanabileceği bir cam vitrininiz var . Bununla birlikte, basit bir pencere eşiği de yeterlidir. Bununla birlikte, doğrudan güneş ışığından kaçınılmalıdır, bu nedenle güney penceresine göre doğu veya batı pencere tercih edilir. Mimoza için ideal ortam, 18 ila 22 santigrat derece arasında bir oda sıcaklığı ve yüksek nemdir . Bu nedenle mimozanın yapraklarını ve toprağını eşit şekilde nemli tutun . Seni sık sık, çok az doldurur . Bahçecilikten elde edilen klasik houseplant toprağı , saksı toprağı olarak çok uygundur.

Doğru yerde, mimoza mayıs ayı civarında çiçek açmaya başlar ve sonradallarının uçlarında küre şeklinde pembe ila mor çiçekler . Tek tek çiçekler kısa ömürlü olmasına ve genellikle iki gün sonra solmasına rağmen, yenileri sürekli açılır, böylece bitki her zaman mimoza çiçek açtığı Eylül ayına kadar süslenir.

Doğal olarak çekici görünse bile, mimozaya çok sık dokunmamalısınız, çünkü bitkinin yapraklarını her seferinde hareket ettirmesi bir güç başarısıdır. Yani mimozalar için doğru bakımın bir parçası da onları rahat bırakmaktır.

Ancak mimozanız sarı yapraklar alırsa önlem alınmalıdır. Bu, çok fazla nemin açık bir işaretidir. Mimozanız bir saksıdaysa, akıp gitmeyen su artığı olup olmadığını hemen kontrol edin . Gerekirse atın ve ileride sulama yaparken miktarını azaltın. O zaman mimozan yakında iyileşir. Seyreltilmiş yeşil gübre ayda bir gübrelemeye uygundur .

mimoza çiçekleri nasıl çiçek açar?

Mimoza ne anlama geliyor?

Mimoza Çiçeği budama

Mimozanızı kesmekten kaçının. Bitki bunu çok kötü tolere ediyor. Sürgün uçlarında kesmeyi affetmez, yenileri oluşmaz. Ayrıca, geri kesmek istenen dallanmayı sağlamaz.

Sarı mimoza çiçeği ve akasya

Gümüş akasiler genellikle çiçekçilerde mimoza olarak satılır . Mimozanın sarı çiçek açtığı söylendiğinde özellikle dikkatli olmalısınız. O zaman kesinlikle bir akasya türüdür , çünkü mimozalar (Mimosa pudica) pembeden mora çiçek açar. Başka bir fark: sadece gerçek mimoza ile dokunulduğunda yapraklar kıvrılır, akasilerle yapraklar neredeyse aynı görünse bile böyle bir şey olmaz. Genellikle çiçekçilerde satılan odunsu mimoza dalları da akasidir – çünkü mimozalar bu tür dalların kesilebileceği ağaçlar değil, sadece 30-60 cm yüksekliğinde alt çalılar haline gelir.

Mimoza, baklagillerden, çiçekleri sarı ve kimi türlerinde beyaz ya da menekşe renginde, yaprakları akasya yaprağına benzeyen bir süs bitkisi. Bunun üç yüz elli kadar türü arasında küstüm otu en yaygın olanıdır.
Bir tür süs bitkisi olarak karşımıza çıkan mimoza ağacı, diğer süs bitkilerine nazaran kış sonu ve ilkbaharın gelmesi ile birlikte açar. Ana vatanı Avustralya olmakla birlikte ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgelerinde denize yakın bölgelerde yetişirler.
Mimoza ağacı bir süs bitkisidir. Diğer süs bitkilerinin aksine mimoza ağacı kış sonu ile ilkbahar başlangıcı açar.