Sardunya çiçeği Nasıl Bakılır? Çiçekseverler Buraya

Sardunya çiçeği Nasıl Bakılır? Çiçekseverler Buraya

7 Şubat 2021 Kapalı Yazar: cicek

Sardunya çiçeği en iddiasız bitkiler arasında olduğu için yıllardır çok popülerdirler. Öyle olsa bile, minimum bakım gerektirir. Peki Sardunya çiçeği nasıl bakılır? İşte sardunya bakımı;

İlkbaharda yeni sardunyalar alırsanız, zaten tam çiçek açmış olmaları gerekmez, çok daha önemlisi kompakt, güçlü bir büyümedir, çiçekler daha sonra kendiliğinden gelir ve sonbaharda yığın daha uzundur.

Sardunyaların gübrelenmesi

Sardunyaların bakımı ağırdır, yani düzenli gübreye ihtiyaçları vardır. Sıvı gübre haftada bir veya uzun süreli gübre topları ekerken (bitki başına 3 adet) ve bitkilere tüm sezon boyunca gübre verilir.

sardunya çiçeği nasıl sulanır?

Sardunya çiçeği nasıl toprak sever?

Sardunyaları temizlemek

Sağlıklı, iyi çiçek açan sardunyalar için onları düzenli olarak temizlemeniz ve ölü çiçekleri sapla birlikte temizlemeniz önemlidir. Ayrıca çürümüş yaprak ve haşerelere dikkat edin ve bunları hemen çıkarın veya tedavi edin.

Sardunya Çiçeğine  su  dökmek

Sardunyalar düzenli olarak suya ihtiyaç duyar, onları bir kez sulamak ve sonra bitkilerin her gün biraz kurumasına izin vermek daha iyidir. Özellikle dik ve İngiliz sardunyalarında yaprakların çok ıslanmamasına dikkat edin – bu çürümeye neden olur.

Sardunyalar korunmuyorsa, uzun yağmur süreleri boyunca dolu tabaklarda durmamalarına dikkat edin – bu su basmasına neden olur ve sardunyalar bundan hoşlanmaz.

Sardunya Çiçeği zararlıları

Nadiren tırtıllara ek olarak, özellikle İngiliz sardunyalarında ara sıra beyaz sinekler de vardır – enfekte olmuş alanlar buradan kaldırılmalıdır. Beyaz sinekler çok hızlı yayılır ve diğer bitkileri de etkiler. Tırtıllar, böcek öldürücü bir madde ile okunabilir veya püskürtülebilir. Aynı şekilde geziler, örümcek akarları ve yaprak bitleri.

sardunya çiçeği hangi ortamlarda yetişir?

Sardunya çiçeği nasıl çoğalır?

Kışlık sardunya Çiçeği

Kökenleri nedeniyle, enlemlerimizdeki sardunyalar yeterince dona dayanıklı değildir ve donma sıcaklıklarına tahammül edemez. Dekoratif balkon bitkilerinin kışın güvenli bir şekilde getirilebilmesi için donmayan bir alanda kışlatılması gerekir. Dış sıcaklık donma noktasına yaklaşır yaklaşmaz bitkiler kışlık mahzenlere getirilir.

Temel olarak, sardunyalar iyi bir mahzende kışlanabilir, ancak bu çabaya değmez ve yeni satın alınan bitkiler daha erken çiçek açar ve daha sağlam ve kışlayan zararlılardan arındırılmıştır.

Sardunya Çiçeği nasıl yayılır ve birleştirilir?

Sardunyalar, balkon bitkileri olarak harika bir göz alıcıdır. Yoğun renkleri ve iri çiçekleri ile balkon dikimine hakimdirler. Ancak diğer balkon bitkileriyle birleştirildiklerinde daha da etkilidirler. Sihirli karın (Euphorbia ‘Diamond Frost’) ince, saf beyaz çiçekleri arasında koyu kırmızı bir sardunya çiçeği özellikle etkilidir. Sihirli çanlar (Callibrachoa), petunyalar (Petunya), kar tanesi çiçekleri (Chaenostoma) veya verbenalar (Verbena) da komşu olarak kendilerini kanıtlamışlardır. Diğer birçok odunsu çalı veya çalı türü gibi, sardunyalar da kesimlerle çoğaltılabilir. Sürgünler yazın başlarında yeterince sertleşir sertleşmez, üç ila beş yaprak dingilinden sonra kesilebilir ve baraj havası altında yayılma alt tabakasına yapışabilir. Birkaç hafta içinde, dolaylı ışık alan bir yerde kökler oluşmaya başlayacaktır. Sardunya kesimlerinde yeni bitki büyümesi görülüyorsa, bir saksıya ekilebilir.

sardunya çiçek özellikleri nelerdir?

Sardunya çiçeği kaç derece soğuğa dayanır?

Sardunyalar ne kadar çiçek açar?

Sardunyalar çiçek açmadaki sevinçleriyle bilinir. İlkbahardan, bazı durumlarda sonbaharın sonundaki ilk dona kadar yorulmadan çiçek açarlar. Yıl ilerledikçe çiçek açma zevki azalır, ancak budama, düzenli temizlik ve tekrarlanan gübreleme ile çiçek oluşumu uyarılabilir.

Sardunyaları budama

Budama önlemleri, sardunyalar için düzenli bakım çalışmalarının bir parçasıdır. Güçlü budama sadece kışlamadan önceki sonbaharda gereklidir. Bu, hastalıklı veya ölü bitki parçalarının kışlık mahallere alınmasını önler. Ne kadar geriye kesileceği, bitkiye ve odunlaşma derecesine bağlıdır. Eski odun sadece hafifçe kesilir, böylece sardunyanın üzerinde sadece birkaç yaprak kalır. Genel olarak, çekim, mümkün olan en simetrik şekil korunacak şekilde kesilir. Sonbaharda budamaktan tasarruf ederseniz, ilkbaharda tomurcuklanırken tekrar budayabilirsiniz.

Sardunya çiçeği soğuk havadan hoşlanmaz. Kışın 7 derecenin altında yaşayamaz. İdeal sıcaklığı ise 15 derece civarındadır. Fazla sıcak veya soğuk ile karşılaştığında çiçekleri ile yaprakları kötü etkilenir.
Sardunya çiçek açmazsa, doğru sulamaya ihtiyacınız vardır. Aşırı besleme köklerin bozulmasına yol açacak ve daha sonra çiçeklenme bekleyemez. Yeryüzünün üst tabakası kuruduğunda bir tencerede sardunyanın sulanması gereklidir. Toprakta az miktarda azot varsa, Sardunya çiçek açar.
Sardunya bitkileri killi ve gübre bakımından zengin toprakları sever. Sardunya bitkilerinizi saksıda yetiştiriyorsanız; saksılarınızın dayanıklı ve delikli olmasına dikkat edin.
Ana gövdeden kol vermiş bir dalı kesip 1 bardak su içinde bekletin. Sardunya dalı 1-2 hafta içinde suda köklenir. Ardından köklenmiş sardunya filizini torflu toprağa dikin ve can suyu verin.