Orkide çiçeği sıcağı sever mi?

Orkide çiçeği sıcağı sever mi?

8 Kasım 2021 Kapalı Yazar: cicek

Orkide çiçeğinin güneş ışığını sevdiğini biliyoruz peki orkide çiçeği sıcağı sever mi? Orkide çiçeği neredeyse her ev ve ofiste bulunan bitki türleridir. Bakım konusunda hassaslık gerektiren bu bitki için nem, güneş ışı ve toprak gibi şeylere ihtiyacı olduğunu biliyoruz, hadi gelin sıcağı sever mi öğrenelim..

Orkide çiçeği ve gün ışığı

Çiçekler gün ışığı ve su olmadan yaşayamazlar bazıları için su bakımı farklıdır bazıları için ise gün ışığı. Orkideler için direk gün ışığı yapraklarının yanması ve zamanla bitkinin kuruması anlamına gelir. Orkideler sıcağı sevmezler nedeni ise orkidelerin nemi sevmesi. Mutfak ya da banyo gibi nemli ortamda çok kolay ve hızlı büyürler.

orkide çiçeği ne zaman sulanır?

Orkide çiçeğinin saksı değişimi ne zaman yapılır?

 Orkide çiçeği için yetersiz Nem

Hemen hemen tüm orkideler yüksek nemi takdir eder, bu nedenle yetiştirme ortamında yeterli nem olmadığında, bir orkide ciddi hasarlara neden olabilir. Nem, yapıya ne kadar nem konulduğuna ve yapıdan ne kadar çabuk dağıldığına göre belirlenir. Bu, sulama veya buğulanmanın sıklığı ve hacminin yanı sıra iç ve dış arasındaki hava akışının bir sonucudur.

Nem aynı zamanda başarılı bir kültür için en az tahmin edilen değişkendir. Orkide türlerinin büyük çoğunluğu, nemin en yüksek olduğu ekvatorun etrafındaki ılıman kuşaktan gelir. Yüksek rakımlardan türeyen türler soğuğa yeterince toleranslı olabilir ve kendi bölgelerinin dışında yetiştirilebilir, ancak en iyi başarı için ortam havasının neminin ele alınması gerekir.

Yetiştirme yapısı dışındaki havanın sıcaklığı ve kuruluğu gibi ortam koşulları önemlidir. Nem yüksekse ve sıcaklıklar düşüyorsa, yoğuşma meydana gelecektir. Çiçekler üzerinde yoğunlaşma hasara neden olabilir, bu nedenle buğulanmanın geç değil, günün erken saatlerinde yapılması önemlidir.

Oncidiinae, Vandaceous grubu ve Paphiopedilums gibi bitkiler genellikle soğuğa toleranslıdır, ancak nem iyileştirilmezse çürüyebilirler. Bu bitkilerin çoğu ve aslında çoğu orkide bitkisi için ideal nem oranı% 60-80 arasındadır ve muhtemelen sıcak mevsimlerde daha fazladır. Nem, hava akışı ve sulama ile kontrol edilir. Büyüyen yapının bir tarafında olsa bile hava akışının bir kısmını bloke etmenin basit yolu, anında daha yüksek nem ile sonuçlanacaktır.

Evde orkide çiçeğine nasıl yetiştirilir?

Evde orkide çiçeğine nasıl bakılır?

Dengesiz Isı, Nem, Işık ve Hava Akışı

Optimal kültür için ışık, ısı ve nem arasında bir denge sağlanmalıdır. Dengesiz olduğunda, orkideler için büyüyen ortam biraz iyileştirmeye ihtiyaç duyar.

Isı ve Nem : Büyüyen alanın kapatılması hava akışını kısıtlar ve nem ile sıcaklığı artırır. Nem, sulama veya buğulanma sıklığı ile artırılabilir, ancak nemin bir miktar tutulması sağlanmadıkça, dışarıdaki hava sıcak ve kuru ise hızla kaybolur.

İçerideki ısıtılmış havanın yerini hiçbir soğuk hava alamazsa, tam güneş ışığı altında bir serada sıcaklıklar hızla yükselebilir. Bu nedenle, çoğu hobi yetiştiricisi, seralarını gün ışığında havalandırır ve en soğuk iklimler hariç, gün batımında kapatır.

Isı ve Işık : Birbirlerine ayrılmaz bir şekilde bağlıdırlar ve büyük ölçüde gölgeleme ve hava akışını kontrol ederek kontrol edilirler. Genel olarak, orkideler hafif aç bitkilerdir ve yıl boyunca her gün 12 ila 14 saat ışık almalıdır.

Doğal ışık her zaman ısı ile birlikte gelir, ancak tropikal bölgede doğal ışığın süresi ve yoğunluğu ılıman iklimlerde olduğu kadar sık ​​değişmez. Bu nedenle orkidelerinizi gölgelik bir evin içine veya dışına yerleştirerek veya alternatif olarak kışın onları mutlu etmek için yapay ışıkla orkidelere sunarak hareket ettirmeniz gerekebilir.

Bazı orkideler, vandalar ve cymbidiumlar gibi büyük miktarda ışığa ihtiyaç duyar (çiçek açmaları için genellikle yüksek yoğunluklu deşarj aydınlatması gerekir).

Orkide yetiştirmek için ideal nokta, güneye veya doğuya bakan pencerelerdir. Genellikle batı pencereleri çok sıcak iken kuzey pencereleri çok karanlıktır. Orkide yetiştirmek için iyi bir yer bulamazsanız, yapay ışıkların altına orkide yerleştirmek son çaredir.

Orkide çiçeği güneşi sever mi?

Orkide çiçeği sıcağı sever mi?

orkide çiçeği hakkında Kısaca

Orkide çiçeği bakımı ile ilgileniyorsanız size güzel bir dip bilgi. Nem oranı düşük bir bölgede yaşıyorsanız, orkideniz için yapay nem sağlamak onları sağlıklı tutmanın en önemli yöntemlerinden biridir. Nemin ayarlanması, bitkinizi zaman zaman buğulayarak, saksısının altına bir nem tepsisi yerleştirerek ve orkide yetiştirme yapısına hava akışını kontrol ederek gerçekleştirilebilir

Doğrudan ışık almayan; fakat aydınlık ve bol ışıklı mekanları sever orkideler. Işık, direkt olarak bitkiye değil, farklı bir noktadan bitkinin üzerine yansımalıdır.
Orkideler, doğrudan güneş ışığını sevmez. Bu yüzden direk güneşe maruz kaldıkları pencere önü veya balkonlardan uzak tutun. Orkide için en uygun yer, bir güneşlik arkasında kalmasıdır.
Eğer orkidenizin kökleri çürümüş veya yanlış gübreleme yaptıysanız o halde saksı değişimi yapmalısınız. Orkidenizin çiçekleri döküldükten sonra saksı değişimi yapmalısınız.