Petunya çiçeği bakımı ve Hakkında Bilinmeyenler Makalemizde

Petunya çiçeği bakımı ve Hakkında Bilinmeyenler Makalemizde

21 Mayıs 2024 0 Yazar: cicek

Petunya çiçeği Genellikle yıllık olarak yetiştirilen, uzun çiçeklenme dönemleri nedeniyle en popüler çiçeklerden biridir. Çoğu yıllıkta olduğu gibi, yaz ortasına kadar uzun bacaklı olurlar, bu nedenle sürgünleri uzunluklarının yaklaşık yarısına kadar budamak isteyeceksiniz.

Petunya çiçeği, hem bordürler hem de kaplar için en popüler bahçe çiçeklerinden biridir. Üretken çiçek açanlardır, ancak bazı formlar onları devam ettirmek için baş dönmesi gerektirir . Bununla birlikte, çoğu petunya çeşidi, aşırı sıcaklar dışında yaz boyunca çiçek açacaktır. Petunyaları, gerçek mavi dışında hemen hemen her renkte ve sınırlarda biriken veya kapları izleyen büyüyen alışkanlıklarla bulabilirsiniz.

Petunya kışın nasıl korunur?

Petunya suyu sever mi?

  • Petunyaların tam güneşe ihtiyacı vardır yoksa cılız hale gelirler. Gölgede çiçek açma eğiliminde değiller.
  • Oldukça çok yönlüdürler, farklı toprak türlerinde büyürler, ancak toprağın iyi akması ve ıslak kalmaması önemlidir.
  • Petunyaları tohumlardan yetiştirebilirsiniz, ancak onları transplantlardan yetiştirmek daha kolaydır. Tohumdan büyüyecekseniz, onları dışarıya koymak istemeden yaklaşık 10 hafta önce iç mekanlarda başlatın. Petunya tohumları çok küçüktür (toza benzer!) Ve filizlenmek için çok fazla ışığa ihtiyaç duyar. Sulamayı unutma. Bitkilerin üç yaprağı olduğunda, onları dışarıya dikebilirsiniz.
  • Genellikle apartman dairelerinde petunya satan bir fidanlıktan genç bitkiler satın almak en iyisidir. Kısa ve kompakt, uzun bacaklı olmayan ve henüz çiçek açmayan bitkileri arayın ve daha hızlı yerleşecekler.
  • Son bahar donundan sonra bitki. ( Yerel donma tarihlerinize bakın ) rüzgara maruz kalmadan korunaklı bir yerde. İyice sulayın.
  • Bitkileri yaklaşık 1 fit aralıklarla yerleştirin.
  • İçinde sen dikim petunyalar ise konteynerler , bir kullanmak toprağı daha az karıştırın.
Petunya çiçeği çok yıllık mı?

Petunya tohumu ne zaman ekilir ?

Petunya çiçeği Bakımı

Petunyalar ısıya toleranslıdır, bu yüzden onları düzenli olarak sulamanıza gerek kalmaz. Haftada bir kez kapsamlı bir sulama yeterli olmalıdır (bölgenizde uzun süreli kuraklık olmadıkça). Sığ kökleri teşvik ettiği için sığ sulamaktan kaçının.

Not: Petunyaların yayılma türleri ve kaplarda olanlar daha sık sulama gerektirir.

Hızlı büyümelerini ve yoğun çiçeklenmelerini desteklemek için petunyaları dengeli bir gübre ile aylık olarak gübreleyin. İki haftada bir doz gübre gibi çift çiçekli çeşitler.

Yaz ortasına gelindiğinde, çoğu petunya uzun, yapraksız sapların uçlarında çiçek açarak uzun bacaklı hale gelir. Petunyaların düzenli ve çiçek açmasını sağlamak için sürgünleri yarı uzunlukta olacak şekilde budamaktayız. Bu, daha fazla dallanmayı ve çiçekleri teşvik edecektir.

Budamadan sonra, yeni büyümeyi ve çiçekleri zorlamak için bitkileri gübreleyin ve iyice sulayın. Bitkiler ilk bakışta pürüzlü görünebilir, ancak daha fazla renk ve çiçek açarak toparlanırlar.

Daha eski bahçe petunya bitkileri, özellikle daha soğuk iklimlerde canlılığı yeniden teşvik etmek için sert bir şekilde (tabanın birkaç inç içinde) budanabilir, ancak kalan yaprakları tutabilir.

Ayrıca, özellikle büyük çiçekli petunyalarda hem çiçek açmayı hem de çekiciliği iyileştirmek için solmuş, eski veya ölü çiçekleri çıkarın. Ölü başlık, tohum kabuklarının bitkinin besin kaynakları için rekabet etmesini engeller. Kırpıntılar, geri dönüştürülecek bir kompost yığınına eklenebilir.

Petunya tohumu ne zaman ekilir ?

Petunya ne zaman tohum verir?

ZARARLILAR / HASTALIKLAR

Petunyaların birkaç ciddi böcek veya hastalık zararlısı vardır. Hastalığı önlemek için sulama yaparken yaprakları ve çiçekleri ıslatmaktan kaçının.

Yaprak bitleri

Salyangozlar

Budama

Dikim sırasında, daha fazla dallanmayı ve daha dolgun bir bitkiyi teşvik etmek için fideyi geri sıkıştırın. Ne kadar geriye çekileceği bitkiye bağlıdır. Kısa, tıknaz bir tohumlama ise, sadece bir inç veya daha az sıkıştırın. Fide sertleşmişse, yarı yarıya sıkıştırabilirsiniz.

Petunya Çiçeği Anlamı

Petunya çiçeği, genellikle huzur, rahatlık ve umudu simgeler. İsmini Fransızca’dan alan petunya, kültür ortamında en fazla yetiştirilen çiçeklerden biridir. Umut duygusuyla ilişkilendirilen petunya çiçeği, rengarenk bir çeşittir. Bu nedenle flower of hope yani umudun çiçeği olarak ünlüdür. doğru bakım yapıldığında son derece uzun ömürlü olabilir. Açık pembe, açık mor, fuşya, koyu pembe gibi pek çok rengi bulunan petunya çiçeği, sadece bahçede değil, kolaylıkla saksıda, balkonlarda ve teraslarda da yetişebilen bir bitkidir. Konforu, zarif güzelliği ve olumlu duyguları temsil eden petunya çiçeği, bahçecilik ve çiçekçilik dünyasında vazgeçilmez bir yere sahiptir.

Petunya fidesi aralıklı olarak dikilmelidir. Minimum 25 x 25 cm aralıklarla dikilmelidir. Dikim zamanı ilkbahar sonu yaz başıdır yani mayıs ve haziran aylarıdır. Şubat ve mart ayında yastıklarına ekilen tohumlar mayıs ve haziran ayında bahçeye veya saksıya ekilir.
Petunya (Petunia), yıllık bitkiler olarak düşünülsede, aslında çok yıllık bitkilerdir. Uygun ortamlar sağlandığında yıllarca yaşamaya devam edebilirler.
Diğer bitkilerde de olduğu gibi, petunyalarda kuru veya ıslak toprakları sevmezler. Bu nedenle, her zaman hafif nemli olan toprakları tercih ederler. Petunyanın suya ihtiyacı olup olmadığını anlamak için toprağa dokunabiliriz.
Kışın dairede bile çiçek açmaz. Ancak petunya kışın, gelecek yılın yazına kadar evde tutulabilir, pencere üzerinde bir apartmanda büyür, böylece ilkbaharda çiçek tekrar güzelliği ile keyif verir.